kalibracja monitora logo


backup dla fotografabezpieczeństwo Twoich prac


Zabezpieczenie pracy fotografa to bardzo ważny, a zarazem często pomijany element. Wielokrotnie spotkałem się z sytuacjami gdy dane trzymane były na jednym dysku, który pewnego dnia uległ awarii.
Co powiedzieć klientom? Jak sobie poradzić ze stratą portfolio? Wystarczy temu zapobiegać!

odpowiedz sobie na kilka pytań:

  1. Czy Twoje materiały występują w jednej kopii?
  2. Czy w trakcie pracy jej postęp jest zabezpieczany?
  3. Czy usunięcie lub nadpisanie pliku oznacza katastrofę?
  4. Czy awaria dysku powoduje utratę danych?
  5. Czy utrata całego komputera powoduje utratę danych?

Rozwinę te pytania

Przez „jedną kopię” rozumiem taki moment Twojej pracy, w którym nie ma duplikatu plików. Jedna karta w aparacie. Jeden dysk. Jedno miejsce, w które eksportujesz gotowe pliki. Mówię o takim momencie, w którym utrata pliku powoduje, że nie można go odzyskać.
Długo obrabiasz zdjęcia? Szkoda stracić kilka godzin pracy, prawda? Nawet jednej godziny szkoda. O tym właśnie mówię - zapisujesz efekty swojej pracy w przynajmniej dwóch miejscach?
Co się stanie gdy usuniesz lub nadpiszesz jakąkolwiek część swojej pracy? Jest to do odzyskania czy raczej powoduje nerwowe poszukiwania rozwiązania po grupach na facebooku?
Wyobraź sobie, że dysk na, którym trzymasz swoje prace ulega awarii. Co następuje? Wymiana zepsutego nośnika i dlasza spokojna praca, czy kolejne nerwowe poszukiwania kontaktów do firm odzyskujących dane? A to nie jest tanie...
A teraz wyobraź sobie kradzież komputera albo pożar w miejscu pracy. Tracisz jakieś dane czy spokojnie odzyskujesz z innych zasobów?

a co jeśli...

Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań padła twierdząca odpowiedź znaczy to, że Twoje dane nei są bezpieczne. Może się zdarzyć sytuacja, w których stracisz zlecenie lub swoje prywatne pliki.
Nie chcesz tego, prawda? Pewnie, że nie. Szkoda czasu i nerwów na tłumaczenie się przed klientem. Szkoda prywatnych pamiątek. Szczególnie, że odpowiednie zabezpieczenie się przed utratą danych nie jest wcale skomplikowane ani nadmiernie kosztowne.

jak temu zaradzić

Wieloletnie doświadczenie w pracy fotografa pozwoliło wypracować systemy, dzięki którym dane są kopiowane i sprawdzane automatycznie. Nie wymaga to od użytkownia żadnej ingerencji, ani wiedzy. Systemy takie są konfigurowane indywidualnie i mogą być zintegrowane w nowy komputer lub stanowić osobne rozwiązania do zastosowania z komputerem na którym pracujesz obecnie.
zadbaj o bezpieczeństwo danych