kalibracja monitora ważny element pracy


Spędzasz przed monitorem wiele godzin na wypracowaniu kolorów, balansu bieli, detali w cieniach i światłach...a tymczasem to co widzisz wcale nie oznacza, że te same informacje zapisujesz w pliku.
Wyobraź sobie sytuację, w której monitor wyświetla obraz z przewagą koloru niebieskiego. W takim momencie korygujemy domniemane zabarwienie tworząc w rzeczywistości obraz zbyt żółty. Monitor ustawiony zbyt jasno w stosunku do otoczenia sprawia, że przyciemniamy fotografie co skutkuje smolistymi czerniami bez detali. zamów kalibrację monitora

czy każdy monitor trzeba kalibrować i dlaczego warto

Krótko mówiąc - tak, każdy monitor trzeba kalibrować. Tanie monitory wyświetlają obraz, który koniecznie trzeba wyregulować by w ogóle pracować z fotografią. Im droższy monitor, tym bardziej warto to zrobić by wykorzystać jego potencjał w 100%.
Kalibracja monitora z dużymi wadami pomoże w osiągnięciu powtarzalych rezultatów i sprawi, że sensowna praca z kolorem w ogóle będzie możliwa. Natomiast warto zwrócić uwagę czym w ogóle jest tajemnicza kalibracja monitora. Jest to proces takiego ustawienia monitora i stanowiska by wyświetlany obraz był jak najbardziej neutralny i dostosowany do zadań i ich standardu. Monitor powinien wyświetlać obraz bez przekłamań, zafarbów i innych niespodzianek. Z drukarkami jest podobnie. Wszystko co dostajemy prosto z pudełka to uśrednione kalkulacje, na których ciążą błędy rozbieżności produkcji. Jeśli chcemy drukować więcej i zastanawiamy się nad alternatywnymi tuszami, czy systemami zasilania CIS/CFS to jedyną możliwością uzyskania dobrych rezultatów jest stworzenie profili i wdrożenie systemu zarządzania barwą.
Wiesz, że poza monitorami można również dokonać kalibracji telewizora i projektora czy drukarki?

co daje kalibracja jak oszczędza Twój czas

Monitor jest mostem łączącym obrazy z urządzeń wejściowych (aparaty, skanery) z tymi które chcemy otrzymać w druku. Wyświetla nam w jaki sposób zostały zarejestrowane a zarazem może zasymulować i pokazać jak wyjdą one na różnych papierach z różnych maszyn.
Telewizor czy projektor natomiast powinien pokazać obraz bez przekłamań, z największą możliwą ilością detali. Dzięki kalibracji regulujemy podstawowe parametry pracy oraz zyskujemy zgodność ze standardem. Zgodność dzięki której możliwe jest konwertowanie obrazów do przestrzeni różnych urządzeń wyjściowych jak laby czy drukarki i świadome panowanie nad ich ograniczeniami.
Tysiące wydane na aparat i obiektywy. Setki na karty i inne drobne detale. Dlaczego monitor i jego dostosowanie do pracy traktuje się jako pomijalny detal? Najważniejsza część w przygotowaniu obrazu staje w piramidzie priorytetów dużo niżej od nowej szybszej karty.
A telewizor czy projektor? Długie godziny poświęcone na wybranie odpowiedniego modelu, kilka tysięcy zostawione w sklepie w zamian za świecący ze ściany prostokącik a obraz w połowie nawet nie tak dobry jak może być. zapytaj o termin kalibracji monitora