kalibracja monitora logo

kalibracja aparatu choć tak naprawdę to profilowanie

Kalibracja aparatu to podstawa

Każda matryca w aparacie cyfrowym rejestruje obraz w trochę inny sposób. Nawet jeden model na przestrzeni czasu może produkować zdecydowanie różne fotografie. Co dopiero gdy patrzymy na czyste RAW z Canona czy Sony. Ważne jest by widzieć różnice i tutaj bardzo ważna jest kalibracja monitora, ale równie ważne jest to by wykorzystać możliwości matrycy w 100%.
To tyko matematyka. Matryca rejestruje jedynie kolory RGB (czerwony/zielony/niebieski) i to z ich relacji obliczane są wszystkie inne odcienie oraz jasność. To, w jaki sposób sygnał RGGB zostanie przeliczony na np. odcień skóry bazuje właśnie na profilu. Znasz to z Lightrooma, ACR, Capture One...z każdej wywoływarki.

Jak kalibrować aparat?

Sam proces kalibracji jest...niewykonalny. Ale spokojnie, zaraz wyjaśnię w czym rzecz. Przyjęło się mówić - kalibracja aparatu - ale tak naprawdę jest to profilowanie. Kalibracja aparatu musiałaby polegać na „kręceniu śrubkami” czy na przeprogramowaniu matrycy. Tego nie da się zrobić. Natomiast można wykonać odpowiedni profil do wykorzystania w oprogramowaniu. Dlatego właśnie profilowanie aparatu.
Jak by tego nie nazywać - liczy się efekt. Chcesz uzyskać doskonały odcień skóry, brak zafarbów w trudnym świetle i poprawną reprodukcję różnych odcieni. To właśnie ich relacja jest zaburzona gdy wykonujemy fotografie w tzw. trudnym oświetleniu o niskim CRI (współczynniku oddawania barw) na który wpływa niepełne spektrum luminantu.
By uzyskać odpowiedni profil aparatu musimy wykonać fotografię wzornika i przy pomocy oprogramowania wygenerować odpowiedni profil.
Brzmi prosto, ale żeby taki profil aparatu miał sens i mógł być sensownie używany musi być wykonany w odpowiednich warunkach i nierzadko edytowany dla zachowania spójności.

Potrzebuję kalibracji aparatu

Jeśli masz problem z kolorem na ratunek przychodzi kalibracja aparatu właśnie. To jedno z rozwiązań gwarantujących szybszą i spokojniejszą pracę. Nie obędzie się oczywiście bez dobrego monitora, ale ta pewność, że obraz już na wejściu wyciąga wszystko co najlepsze z matrycy jest nie do przecenienia.
W skrócie tak wygląda problem. Jeśli chcesz go rozwiązać wystarczy, że się do mnie odezwiesz - znajdziemy rozwiązanie na problemy z kolorem. zamów - kalibracja aparatu