błędy podczas kalibracji monitora, które mogą sporo kosztować Adam Jędrysik Niepoprawnie przeprowadzona kalibracja monitora może sporo kosztować. Stracony czas. Stracone pieniądze. Zobacz jakie problemy są najczęściej spotykane. 20210618
kalibracja monitora logo

błędy podczas kalibracji które mogą sporo kosztować

Podczas wielu lat mojej pracy z kolorem natknąłem się na ogrom błędów jakie popełniali użytkownicy próbując skalibrować swój monitor. Mało tego, bardzo często spotykam kompletnie rozregulowane wyświetlacze przez osoby, które...były kalibrować. Skąd brały się parametry, do których ustawiano poszczególne ekrany? Nie mam nawet śladu pojęcia.

Chcesz stracić 130.000 wyświetlanych na monitorze odcieni?

To wcale nie jest takie trudne. Drobna pomyłka może Cię kosztować utratę tylko 1% możliwych do wyświetlenia odcieni na monitorze. Standardowy błąd popełniany przez niedoświadczonych pozwala na utratę około 15% odcieni wyświetlanych na monitorze. Czyli niby była kalibracja, niby powinno być lepiej...a jest gorzej. Myślisz, że to rzadkość? Nie, to najczęściej występujący problem przy działaniach bez doświadczenia.

błednie ustawienie jaskrawości

Najczęstszy problem przed kalibracją, choć zdarza się i po niej. Choć wówczas to nie kalibracja, a raczej dekalibracja.
Niepoprawna jaskrawość monitora (w 90% przypadków zbyt wysoka) skutkuje przygotowywaniem dużo za ciemnych fotografii. Efekt? To co na monitorze było detalami w cieniu na druku jest czarną plamą.

Niepoprawny punkt bieli

Bardzo ważny parametr, którego złe wyważenie powoduje niechciane zafarby w najbardziej pożądanych przez fotografa odcieniach - kolorze skóry.

Rozregulowana gamma

Problem nieczęsty, acz wiele razy spotkany. Powoduje złe oddanie jasności półtonów w związku z czym przygotowywane prace mogą być dużo za ciemne lub zbyt jasne w zależności od rozregulowania.

Użycie czujnika z defektem

Wcale nie znaczy, że taki czujnik nie może być nowy. Zdarza się i tak. Jednak przy braku doświadczenia i braku drugiego czujnika do weryfikacji pomiarów najczęściej nie ma szans na zorientowanie się, że to właśnie ten element powoduje problemy.

Kalibracja programowa zamiast sprzętowej

Wyobraź sobie, że kupujesz monitor za 5000zł i powiedzmy 20% tej kwoty to funkcje, które przez błędną kalibrację nie tylko nie zostają wykorzytane, ale dodatkowo powodują błędy w wyświetlaniu
Tak, to się zdarza. Zaskakująco często.

Jak uniknąć tych wszystkich błędów podczas kalibracji

Na szczęście da się. Napisałem nawet krótki poradnik o tym jak skalibrować monitor. Przeczytaj żeby mieć świadomość na co zwrócić uwagę. A jeśli nie chcesz tego robić własnoręcznie po prostu zamów kalibrację monitora a ja zajmę się resztą.