kalibracja monitora logo

jak skalibrować monitor ✔️ 8 kroków do poprawnych kolorów


Jak skalibrować monitor do obróbki zdjęć i filmu

Wyjaśnijmy najpierw dlaczego warto skalibrować monitor i dlaczego jest to podstawa świadomej pracy.
Każdy monitor wyświetla obraz mniej lub bardziej w inny sposób. Wyobraź sobie, że chcesz wydrukować zdjęcie. Wysyłasz je na inne stanowisko i…wygląda inaczej. Można temu zaradzić.
Wyobraź sobie, że zmieniasz monitor w sezonie i zdjęcia, które jeszcze wczoraj wyglądały dobrze, dziś wyglądają kompletnie inaczej. Na szczęście można temu zaradzić. Na wstępie trzeba nadmienić — nie da się kalibracji przeprowadzić na oko. Oczy adaptują się do warunków i bardzo łatwo je oszukać. Rozregulowany monitor też je oszuka. Wspominam o tym nie bez powodu. Bardzo często można spotkać poradniki czy otrzymać wskazówki o dopasowaniu monitora do gotowego wydruku. To najkrótsza droga do rozregulowania monitora.
W kalibracji chodzi o jeden podstawowy cel - wyświetlanie zgodne ze standardem, z którego korzysta branża. To jak język urzędowy. Ty mówisz — ja rozumiem. Bez tłumacza. Dodatkowo, poza wygodą, oszczędzasz swój czas, pieniądze, nerwy i budujesz zaufanie.
Często pada pytanie jak skalibrować monitor do obróbki zdjęć. Czy taka kalibracja różni się od tej do pracy z filmem, grafiką czy stricte obsługą druku?
I tak, i nie.
Jak wspomniano wcześniej — kalibracja to regulacja monitora względem stanowiska i ustawienie parametrów w taki sposób, by urządzenie było zgodne ze standardem. Jeśli prześledzimy obieg pracy np. fotografa to można zauważyć, że zdjęciem pewnie będzie zajmować się grafik oraz finalnie drukarnia. Zatem ten tor musi się rozumieć. Każdy monitor w tym torze będzie jednak ustawiony zupełnie inaczej z racji samego stanowiska. I to jest zupełnie normalne.
Kalibracja monitora do pracy z filmem to trochę inny świat i inne ustawienia. Rec.709, Rec.2020 — te standardy bazują na przestrzeniach znanych z fotografii, odpowiednio sRGB i AdobeRGB. To na co warto zwrócić uwagę przy regulacji monitora do "video" to…klient. W przypadku branży ślubnej/eventowej materiał kierujemy zwykle do końcowego odbiorcy, który może go oglądać na czymkolwiek i gdziekolwiek. Warto mieć tego świadomość podczas przygotowywania filmu.
Jeśli natomiast mówimy o pracy w filmie reklamowym, fabularnym i całą tą gałęzią, nazwijmy to „poważnego filmu” sprawy mają się trochę inaczej. Nad takimi produkcjami często pracuje sztab ludzi i praca kolorysty musi być odpowiednio zaprezentowana reżyserowi, który możę być w zupełnie innym miejscu. Podobnie zresztą z prezentacją materiałów w kinach, gdzie również obowiązują standardy i gdzie możemy zobaczyć film tak, jak zaplanowali to twórcy.
Dlatego też kalibracja telewizora jest równie ważna jeśli myślimy o prezentacji materiałów zgodnych z założeniami.

Jak samemu skalibrować monior?

Skoro już wiesz po co przeprowadza się kalibrację sprzętu - przeczytaj porady, które pomogą dowiedzieć się jak skalibrować monitor we własnym zakresie.
Oczywiście, że można samemu skalibrować monitor, ale musisz wiedzieć, że nie da się tego zrobić bez kalibratora. Poniżej lista najważniejszych aspektów podczas kalibracji monitora. Zapoznaj się z nimi, a wszelkie odpowiedzi na pytanie "jak skalibrować monitor" powinny stać się jasne.

  1. dobierz oświetlenie na stanowisku pracy
  2. rozgrzej monitor 30 min przed kalibracją
  3. wybierz urządzenie pomiarowe
  4. wybierz odpowiednie oprogramowanie
  5. ustaw jaskrawość monitora
  6. ustaw punkt bieli oraz przestrzeń barwną
  7. wykonaj profil icc monitora
  8. zweryfikuj poprawność kalibracji
  9. jak skalibrować monitor bez kalibratora?

Oświetlenie stanowiska

Kluczowy element wpływający na kalibrację monitora i zarazem najbardziej zaniedbany.
Najważniejsze – nie pracuj po ciemku. Ważne jest również to by oświetlić tło znajdujące się za monitorem, a niekoniecznie całe pomieszczenie. Dobrze jeśli oświetlenie jest o wysokiej jakości (CRI/Ra/CQS) i nie powoduje zafarbów i przekłamań w otoczeniu. Oczywiście zakładam, że za monitorem nie masz czerownej ściany. Jeśli masz – spraw by tło było białe lub szare. Bez tego sama kalibracja nie ma sensu.

Rozgrzanie monitora

Przynajmniej 30 minut przed kalibracją monitor powinien popracować w celu ustabilizowania jego parametrów. Przez kilkanaście minut monitor osiąga odpowiednią jasność oraz punkt bieli. Jeśli zmierzysz monitor wcześniej weryfikacja nie będzie poprawna. Zadbaj o ten detal.

Urządzenie pomiarowe

Spektrofotometr czy kolorymetr? Do samego monitora zdecydowanie to drugie. Kolorymetry to urządzenia dużo tańsze. Nie ze względu na dokładność, a fakt, iż mierzyć nimi można tylko urządzenia, które świecą. To duży skrót myślowy, ale szkicuje on główną różnicę. Kolorymetr jest zarazem dużo szybszy i często dokładniejszy w ciemnych partiach od spektrofotometru. Tu kluczową rolę odgrywa wielkość elementu światłoczułego, a ten w kolorymetrze jest kilka razy większy.

Oprogramowanie do kalibracji monitora

Jeśli czytasz ten poradnik najlepiej będzie zastosować oprogramowanie dołączone do czujnika. Jest najbardziej intuicyjne i prowadzi przez kolejne kroki. Alternatywne rozwiązania posiadają najczęściej ogrom opcji i mniej przyjazny interfejs bez prostych/automatycznych ustawień. Tutaj trzeba już będzie wykazać się wiedzą i świadomym ustawieniem poszczególnych opcji.

Jaskrawość monitora

Nie ma jednego optymalnego parametru. Monitor powinien mieć jaskrawość odpowiednią do otoczenia. Brzmi skomplikowanie? Na szczęście można sobie z tym poradzić. Otwórz coś białego na całym ekranie. Gotowe? To teraz ustaw jaskrawość tak by tło było trochę ciemniejsze od bieli monitora. Trochę.

Punkt bieli

Dla zastosowań fotograficznych idealne będzie 6500K. Wynika to z warunków w jakich najczęśćiej są oglądane fotografie, charakterystyki większości papierów i faktu, że ogrom prac oglądamy na przeróżnych ekranach. Obecnie zdjęcia trafiają na telewizory, telefony, tablety, laptopy i inne urządzenia wyświetlające obraz w zupełnie inny sposób. Jednak by sprostać problemom jakie niesie różnorodność wyświetlaczy sama wiedza jak skalibrować monitor może nie wystarczyć.

Profil ICC monitora

Profil ICC monitora zostanie automatycznie wykonany przez oprogramowanie kalibracyjne. Warto sprawdzić czy wszystko poszło w porządku i czy wartości zapisane w profilu są poprawne i bez przekłamań. Tu przydaje się "niestety" trochę wiedzy o tym co robimy.

Weryfikacja kalibracji monitora

Do sensownej weryfikacji naszych działań potrzebujemy drugiego czujnika. Jeśli jeden jest uszkodzony to kolejny pomiar tym samym urządzeniem zwyczajnie nie wykaże błędów i będziemy pracować w nieświadomości. Samą opcję weryfikacji (czyli pomiaru monitora po wykonanych korektach) zapewnia z reguły oprogramowanie kalibracyjne.

To już w zasadzie wszystko

Wygląda prosto, ale lubi sprawić problemy nawet doświadczonym w temacie.
Poza tym sama kalibracja monitora to tylko jedna ze składowych rozwiązania problemu z kolorami. Żeby odpowiedzieć na pytanie jak skalibrować monitor do obróbki zdjęć warto wiedzieć, że ważne są jeszcze - odpowiednia konfiguracja stanowiska, poprawnie dobrane parametry kalibracji, jej weryfikacja oraz konfiguracja programów takich jak Lighroom/Photoshop/CaptureOne, wybór i ustawienie przeglądarki zdjęć…a na końcu odpowiednio przygotowane pliki do druku.

Tak naprawdę sama usługa kalibracji to w moim przypadku mini warsztaty zarządzania barwą i przygotowania do druku. Najważniejsze dla mnie jest to by rozwiązać problem, a nie powiesić dyndadełko na monitorze, kilkąć kilka razy i powiedzieć "gotowe" podczas gdy problem nadal będzie, tylko w innym miejscu.

Ach, jeszcze jedna rzecz…

Około 20% moich klientów to osoby posiadające swój kalibrator, a nawet monitor z wbudowanym czujnikiem. Przeczytaj na jakie błędy podczas kalibracji możesz się narazić. Weź pod uwagę, że to tylko część z nich i wierzchołek wszystkich problemów z kolorami.
Czasem po prostu warto się zastanowić czy robić coś samemu, czy lepiej powierzyć rozwiązanie osobie z doświadczeniem.
Z doświadczeniem, nie z czujnikiem – to ważne :)

Jak skalibrować monitor bez kalibratora?

Nie da się tego zrobić. Tak po prostu.
Nasze oczy i mózg są na tyle nieodporne na różne przekłamania obrazu, że kalibracja monitora bez czujnika jest niewykonalna. Takie działanie to prosta droga do rozregulowania monitora. Poza tym bardzo ważnym aspektem jest również profil ICC monitora nawet jeśli kalibracja monitora, czyli jego wyregulowanie zbliżyłoby obraz do wzoraca - profilu ICC nie da się wykonać bez pomiaru.

Jak skalibrować monitor do obróbki zdjęć

Powiem krótko - najlepiej poprawnie. Wiele razy zdarzyły się sytuacje, że jeden lub kilka albumów lądowało w koszu, a odbitki, na które klient niecierpliwie czekał także nie nadawały się do oddania. Nie warto tak ryzykować i tracić czasu na poprawki.
Poprawnie ustawione stanowisko pracy zaprocentuje bardzo szybko.

pomóż rozwiązać mój problem

Zobacz co mówią klienci po kalibracji monitora i jakie są ich wrażenia z pracy w nowym środowisku.

jak skalibrować monitor do obróbki zdjęć jak skalibrować monitor windows 10 jak skalibrować monitor eizo jak skalibrować monitor laptopa jak skalibrować monitor bez kalibratora

publikacja / uaktualnienie: 27 lutego 2023