zarządzanie barwą — fotografia, druk — szkolenia Adam Jędrysik Dowiedz się czym jest zarządzanie barwą, jak sobie radzić z reprodukcją kolorów w fotografii i druku. Potrzebujesz szkolenia z tego zakresu? 20210618
kalibracja monitora logo

co to jest zarządzanie barwą i dlaczego jest to istotne


Zarządzanie barwą, z angielskiego Color Management System (w skrócie - CMS) to standaryzacja urządzeń biorących udział w reprodukcji kolorów by umożliwić nie tyle wierne, co spójne ich odwzorowanie. Najważniejsze aspekty zarządzania barwą to postproces i wydruk. Te dwa elementy muszą współgrać by praca i jej odwzorowanie można było uznać za opanowane.

wdrożenie zarządzania barwą

By poprawnie wdrożyć u siebie CMS należy zadbać o szereg czynników wpływających na poprawną reprodukcję kolorów. Można zacząć od kalibracji monitora, jednak trzeba wiedzieć, że to tylko jeden z elementów poprawnego stanowiska pracy. I właśnie ono — stanowisko — jest najczęściej zaniedbywane najbardziej. Kolor ścian i mebli, zaplanowanie oświetlenia, odcięcie światła zewnętrznego — te wszystkie aspekty dają możliwość uzyskania stabilnych i neutralnych warunków pracy. Dobry monitor przeznaczony do pracy z obrazem i jego kalibracja to oczywiście równie ważne kroki.
W zakresie druku pozostaje znaleźć wykonawców, którzy mają pojęcie o standardach, linearyzacji, kalibracji i profilowaniu swojego sprzętu. Najlepsze stanowisko nie pomoże gdy drukarnia nie dba o poprawność reprodukcji.

co składa się na system zarządzania barwą

W pracy nad obrazem możemy wyróżnić 3 główne elementy — rejestracja, postproces oraz wydruk.

rejestracja, czyli aparat

Za rejestrację odpowiada oczywiście aparat. Profilowanie aparatu nie jest kluczowe jednak pomaga w poprawnej reprodukcji w sytuacjach z trudniejszym światłem. Trudniejszym tj. takim, którego widmo nie jest ciągłe i powoduje znaczny metameryzm.

postproces — monitor

Monitor to jedyne urządzenie, na którym możemy obejrzeć prace i przygotować je do druku. W tym punkcie nie ma półśrodków — kalibracja monitora jest podstawowym działaniem niezależnym od ceny i jakości używanego ekranu. Krótko mówiąc - każdy monitor wymaga kalibracji.
Obecnie wiele prac nie wychodzi poza monitory. Nierzadko zdjęcia czy inne prace kierowane są głównie do internetu i towarzyszą nam na monitorach, telefonach, tabletach i wszelkiej maści innych wyświetlaczach. Jeśli jednak kierowane są do druku, trzeba mieć świadomość, że ten ostatni punkt jest równie istotny jak poprzednie. Zarządzanie barwą działa tak dobrze, jak najsłabszy element łańcucha.

wydruk

Drukarka powinna być skalibrowana i oprofilowana by przewidywalnie pracować w ustalonym standardzie. Dobrze jest gdy posiadamy profil .icc urządzenia wyjściowego by móc zasymulować efekt wydruku już na monitorze. Symulacja taka obejmuje prezentację bieli podłoża, gamutu oraz kontrastu.
Tak zgrany system zarządzania barwą umożliwia pełne panowanie nad wykonywanymi pracami.